לימודי מדיטציה

אחת מן ההתפתחויות המרתקות בעולם הספורט המקצועי הייתה הכנסתם של מאמנים מנטליים לשגרת האימונים הספורטיבית. בעולם כולו חלה תפנית במאה העשרים כאשר המושג "גוף-נפש" הפך להיות מוטיב מרכזי גם בענפי הטיפול הפיזיולוגי וגם בענפי הטיפול הרגשי-תודעתי. יותר ויותר מחקרים אבחנו את הקשרים שבין בריאות הגוף ובריאות הנפש. מצוקות רגשיות יכולות להשפיע רבות על תחלואה פיזית כגון מיגרנות ואלרגיות, ואף נמצאו קשרים בין מצבים נפשיים להתפתחות סרטנים. מנגד, פעילות ספורטיבית יכולה להשפיע רבות על שחרור סרטונין ואנדורפינים שמסייעים בהתמודדות עם חרדות ודיכאון. רופאים רבים ממליצים במקביל לטיפול התרופתי והפיזיולוגי גם טיפול תודעתי וההיפך, פסיכולוגים רבים מפנים את מטופליהם לתזונאים ולמאמני כושר במקביל לטיפול הרגשי.

לימוד מדיטציה לספורטאים

גם אתלטיים יחידניים כגון רצים או שחקני טניס, וגם קבוצות ספורט כגון פוטבול או כדורסל, משתמשים היום במאמנים מנטליים ובשיטות כגון מדיטציה ו- NLP לשיפור הביצועים. רבים מן המכשולים בעמידה ביעדים נובעים ממחסומים מנטליים במכלול האמונות של הספורטאי כלפי עצמו, ובדינמיקה שבין חברי הצוות והקבוצה. בקרב ספורטאים שמטופלים בטיפולי פסיכולוגיית ספורט ובאמצעות מאמני NLP נרשמו עליות מרשימות בתוצאות ובהישגים. היכולת להגיע להישגים בתוך קבוצה או צוות, מושפעת רבות מהיכולת לתקשר באופן יעיל ולפתח רצון משותף להצלחה אישית ומשותפת. בבסיס גישת ה- NLP ניצבת ההנחה כי על מנת ליצור הצלחה משותפת, כל חלקי המערכת חייבים לפתח שפה משותפת ותקשורת יעילה, ועל כן היא נמצאה מאד יעילה עבור קבוצות ספורט.

במשך שנים רבות טיפול נפשי-תודעתי היה כסוג של טאבו בתרבויות רבות. במערב, רק עם מחקריו של פרויד בסוף המאה ה- 19 החלה לגיטימציה חברתית ותרבותית לטיפול רגשי, ולקחו עוד יותר ממאה שנים עד שאנשים הפסיקו להתבייש בהליכה אל פסיכולוג. היום, טיפול פסיכולוגי הפך לחלק מן התרבות שלנו וניתן לראות מוצרי תרבות רבים כגון סרטים, ספרים וסדרות שעוסקים בדמויות המטופלות בטיפולי הנפש. אנשים פונים היום לטיפולים רגשיים מתוך מצוקות של הפרעות נפשיות מורכבות, וכן, מתוך צרכים בסיסיים יותר של הצורך בתקשורת עם אדם ניטרלי או איש מקצוע שיעזור להם לסגל מיומנויות חדשות. עם זאת, יש לזכור שעדויות לטיפולים רגשיים ניתן למצוא בתרבויות המזרח כבר מלפני אלפי שנים ושטכניקות שנוסו במשך דורות רבים בתרבויות אלו, מיושמות כעת ברפואה המערבית.

לימודי מדיטציה מקצועית לטיפול רגשי

פסיכולוגים רבים, וכן קואוצ'רים ומנחי קבוצות, משתמשים היום במדיטציות כחלק מדרך הטיפול שלהם. מדיטציות נמצאו אפקטיביות ביותר עבור מטפלים בשיטות שמטרתן לאבחן ולרפא דרך תת המודע. מדיטציות מאפשרות מצד אחד לשלוף מידע, זיכרונות וטראומות שאגורות בתת המודע, ובנוסף, מדיטציות מאפשרות גישה לטכניקות קוגניטיביות שמטרתן לנתב את המחשבה ולתעל אותה לטיפול מן החוץ אל הפנים. אחת משיטות הטיפול בהן המטפלים משתמשים במדיטציות באופן עקבי היא NLP. NLP היא גישה לטיפול רגשי- תודעת שהפכה מאד פופולרית בשנים האחרונות וניתן למצוא מטפלים ברמות הגבוהות ביותר בארץ מטפלים מתוך תפיסות ה- NLP.

מכללת "NLP Pro" תל אביב

לימודי מדיטציה מתבצעים במכללה כחלק מהכשרות ה- NLP Therapist השונות. שלושת המסלולים במכללה הם מסלול התרפיסט, מסלול המאסטר להתמקצעות מומחים, וקורס הנחיית ההורים ב- NLP. הלימודים במכללה מקנים לסטודנטים הכשרה מקצועית ואינטנסיבית ומזכים אותם בתעודה בינלאומית לטיפולי NLP.

מכללת "NLP Pro"

לימוד מדיטציה מתבצע כחלק מקורסי ה- NLP Therapist של מכללת "NLP Pro" תוך התמקצעות במספר טכניקות לשימושים שונים וביניהן דמיון מודרך ומיינדפולנס. מדיטציה היא רק כלי אחד אך NLP הוא עולם שלם שמורכב מתיאוריות וטכניקות רבות.

דילוג לתוכן